12.8 C
Prague
Čtvrtek, 18 dubna, 2024

/

Británie tvrdí, že jednání o dohodě s Unií skončily

Britský premiér Boris Johnson v pátek prohlásil, že Spojené království se musí připravit na rozchod s Evropskou unií bez dohody, pokud euroblok nepřistoupí k „zásadní“ změně postoje.

Zároveň obvinil Unii, že odmítla uzavřít s Británií takovou obchodní dohodu, na jaké se dříve dohodla s Kanadou.

„Obchodní jednání skončily. Evropská unie je včera fakticky ukončila,“ uvedl Johnsonův mluvčí James Slack a připomněl prohlášení Unie, že Británie bude muset výrazně změnit svůj postoj, jinak k dohodě nemusí přijít.

Barnier chce v Londýně zintenzivnit jednání

Vedoucí představitelé Unie trvaly na tom, že stále chtějí dohodu se Spojeným královstvím, i když předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla, že „ne za každou cenu“.

Podle Von der Leyenovej půjde hlavní vyjednavač Unie Michel Barnier na příští týden do Londýna s cílem „zintenzivnit jednání“.

Vše však nasvědčuje tomu, že Británie tuto nabídku odmítla. „Má smysl, aby Michel Barnier přišel do Londýna příští týden.

Nicméně, za předpokladu, že bude připraven diskutovat o všech problémech na základě právních textů a aniž od Spojeného království požadoval akceptování všech kroků, „uvedl Slack.

Británie potřebuje dohodu více než Unie

Mnoho ekonomů tvrdí, že brexit bez dohody by byl zničující pro mnoho britských podnikatelů, kteří již dnes bojují s obrovským ekonomickým dopadem způsobeným pandemií koronavirus.

„Chtějí nepřetržitou schopnost kontrolovat naši legislativní svobodu a náš rybolov způsobem, který je pro nezávislou zemi zjevně nepřijatelný,“ brání se Johnson.

Francouzský prezident Emmanuel Marcon uvedl, že dohoda „vyžaduje úsilí zejména ze strany Spojeného království“.

„Nezapomínejme, že je to Velká Británie, která chtěla vystoupit z Unie a potřebuje dohodu mnohem více než my,“ uvedl v Bruselu.

Navzdory Johnsonovu neústupnému postoji si však britský ministr zahraničí Dominic Raab myslí, že zbývá vyřešit už jen detaily, konkrétně přístup lodí z Unie do britských rybářských vod a pravidla „stejných podmínek“ k zajištění spravedlivé hospodářské soutěže mezi Británií a euroblokom.