12.8 C
Prague
Pondělí, 30 září, 2024

/

Neštovice v těhotenství: Opravdu jsou rizikem pro mámu a miminko v bříšku?

Jsou plané neštovice skutečně tak obrovským rizikem pro matku a plod v těhotenství, jakého se všechny boje? A pokud už budoucí maminka onemocnění dostane, jak by se mělo postupovat v léčbě?

Obecně se říká, že děti překonávají plané neštovice mnohem snadněji než dospělí. Možná i proto jsou mnohé ženy, budoucí maminky, které ještě toto onemocnění neměli, v pozoru a obávají se, jaký může mít na ně či miminko v bříšku dopad. Jak to tedy ve skutečnosti je s planými neštovicemi a rizikem v těhotenství?

VŠE DŮLEŽITÉ O planých neštovic V TĚHOTENSTVÍ

  • neštovice jsou vysokonákazlivé onemocnění, přenášejí se vzduchem
  • inkubační doba onemocnění je 6-23 dní. Nejvíce infekční je pacient 1-2 dny před výsevem pupínků a do asi 7 dní od výsevu
  • prvními příznaky onemocnění jsou zvýšená teplota a únava, mohou být přítomny podobné příznaky jako při infekci horních cest dýchacích
  • samotné onemocnění začíná výsevem eflorescencí – vyrážek na kůži obličeje, krku (šíje a vlasatá část hlavy), trupu a nakonec na končetinách.
  • onemocnění většinou postihuje zejména pediatrickou populaci, ale může ji mít i dospělý člověk (těhotné ženy nevyjímaje)
  • pokud je jejich průběh lehký, tak onemocnění nepředstavuje zdravotní rizika pro matku a dítě
  • nejrizikovější je první trimestr a poslední dny těhotenství, kdy v případě těžšího průběhu neštovic mohou nastat zdravotní komplikace nejen u matky, ale i dítěte
  • onemocnění, které těhotná dostane pár dní před porodem nebo těsně po něm, může způsobit tzv. novorozeneckou Varicella (plané neštovice) u miminka
  • plánujete otěhotnět a onemocnění jste neprodělali, lékaři doporučují očkování proti varicele (planým neštovicím)
  • v případě, že onemocníte, třeba okamžitě vyhledat lékaře, který nastaví léčbu antihistaminiky s ohledem na váš stav – těhotenství
  • dbejte o klid na lůžku a přijímejte dostatek tekutin

JE TO VZÁCNÁ, ALE STÁVÁ SA
Pravdou je, že velká část populace neštovice překonala už v dětství, ale stává se, že ti, co ne, je dostanou právě v nejnevhodnější chvíli. Pro maminky čekající miminko je to právě těhotenství.

Gynekolog s dlouholetou praxí MUDr. Miroslav Kozár z Nitry nám prozradil, že se setkal jen se dvěma nekomplikovanými případy planých neštovic u svých těhotných pacientek. Oba proběhly bez následků pro matku a plod.

Proto ujišťuje všechny maminky, které mají podezření na plané neštovice, aby se nebáli, ale zároveň nebrali onemocnění na lehkou váhu.

„Pokud mají plané neštovice běžný průběh, není riziko, že by se mohlo onemocnění vážně podepsat na stavu matky či dítěte, jiné je, když se k nemoci přidají další onemocnění, které průběh planých neštovic ztíží a zkomplikují,“ říká odborník.

Co by měla žena udělat, pokud má podezření na plané neštovice? „V první řadě by měla zjistit, zda toto onemocnění již překonala, pokud ano, nebezpečí onemocnění nehrozí, neboť má již vytvořenou imunitu.

Neštovice, jak vypadají?
Zdroj: Profimedia
Pokud neštovice neměla a má příznaky, léčba spočívá v podpoře tzv. pasivní imunity – očkování gamaglobuliny, v případě závažnějšího projevu onemocnění, která prorůstá do komplikované nemoci, např. sekundární infekce (např. zápal plic) je třeba léčit tento stav, který může mít nepříznivý dopad pro matku i dítě. Zde úzce spolupracuje gynekolog s infektologové, „dodává gynekolog.

OCHRANOU JE OČKOVÁNÍ
Pokud jste ještě neprodělali plané neštovice v dětství a máte obavy, že jejich dostanete (např. Pokud již máte jedno dítě ve školce a druhé plánujete), měli byste přemýšlet nad vhodnou a účinnou prevencí.

„U žen, které plánují otěhotnět a neštovice ještě neprodělali, je očkování vhodné. U již těhotných i kojících žen se očkování nedoporučuje. Těhotné ženy, které ještě neštovice neprodělali, by měly vzhledem k možnému poškození plodu před infekcí chránit, „doporučuje primářka Oddělení infektologové FNsP F.D. Roosevelta v Banské Bystrici – MUDr. Diana Vološinová.