5.3 C
Prague
Neděle, 27 dubna, 2025

/

Lídři EU odsoudili kroky a provokace Turecka ve Středomoří

Předseda Evropské rady Charles Michel v pátek, po skončení dvoudenního summitu EU v Bruselu, odsoudil „jednostranné kroky a provokace“ Turecka v Středozemním moři, kde se Ankara v otázce podmořských zásob surovin dostává do sporu s Řeckem a Kyprem, členskými zeměmi EU.
Premiéři a prezidenti na žádost Řecka znovu diskutovali na summitu o tomto sporu. Důvodem bylo to, že Turecko znovu poslalo svou loď Oruč Reis provádět průzkumné vrty do „zakázaných vod“ navzdory mezinárodním výzvám a odsuzujícímu postoji EU.

Lídři v závěrech ze summitu „naléhavě žádají“ Turecko, aby tato opatření zvrátilo a usilovalo se o zmírnění napětí, přičemž vzkázali, že EU pozorně sleduje vývoj situace.

„Evropská unie lituje obnovenými jednostrannými a provokativními kroky Turecka ve východním Středomoří včetně nedávných průzkumných aktivit,“ uvedlo 27 lídrů EU ve společném prohlášení ze summitu. Zároveň vyzvali Ankaru, aby přestala s těmito aktivitami, a zopakovali svou „plnou solidaritu“ s Řeckem a Kyprem.

Michel upřesnil, že strategie dohodnutá na posledním summitu EU (1. – 2. 10.) se nezmění, což znamená, že Unie bude pozorně sledovat turecké aktivity ve východním Středomoří a o dalších krocích včetně možnosti uvalení cílených sankcí rozhodne na následujícím prosincovém summitu.

Týdeník Politico s odvoláním na slova nejmenovaného řeckého diplomata upozornil, že lídři na summitu nemluvili o možnosti ultimáta pro Turecko, čili o výzvě, aby Ankara v průběhu jednoho týdne stáhla loď Oruč Reis z řeckých výsostných vod.

Podle Politico však ze závěrů Evropské rady týkajících se Turecka vypadla navrhovaná část o možném zbrojním embargu vůči této zemi. Původní návrh hovořil o tom, že Evropská rada potvrzuje závazek všech členských zemí, pokud jde o jejich silné národní pozice v otázce přístupu k vývozu zbraní do Turecka.